wykrycie niezgodności materiałowych, które mogą występować w złączach spawanych, odlewach, odkuwkach oraz pozostałych wyrobach przemysłowych. W tym celu wykorzystać możemy dostępne obecnie rodzaje i techniki badań. Badania nieniszczące NDT w zależności od zastosowanej metody umożliwiają wykrywanie niezgodności wewnętrznych lub powierzchniowych.
Badania wizualne to podstawowy i najtańszy sposób kontroli wyrobów, w tym także złączy spawanych. Polega na dokładnych oględzinach za pomocą wzroku, badanej powierzchni. Ze względu na krótki czas wykonywania badań VT , niski koszt oraz ogromną skuteczność są zawsze wykonywane w pierwszej kolejności. Badania wizualne możemy wykorzystać zarówno do sprawdzania jakości w trakcie wytwarzania, jak i badania gotowych wyrobów.
Badania penetracyjne są wykorzystywane do wykrywania niezgodności powierzchniowych, spawalniczych i materiałowych. Metoda jest wykorzystywana najczęściej do sprawdzenia wyrobów wykonanych z metali ale może być także stosowana w przypadku innych materiałów. Jedynym warunkiem jest to, że nie mogą być silnie porowate. Dzięki specyfice metody można ją zastosować do kontroli materiałów niemagnetycznych. Sprawdzi się również w przypadku kontroli elementów trudno dostępnych oraz o skomplikowanej geometrii.
Badania magnetyczno proszkowe MT są stosowane do wykrywania niezgodności na powierzchni i pod spodem. Wykrywanie niezgodności metodą magnetyczną polega na wzbudzaniu w pola magnetycznego w materiale i detekcji strumieni rozproszenia, które powstają nad miejscem występowania wad. W przypadku badań MT do wykrycia pół rozproszenia wykorzystywany jest ferromagnetyczny proszek. Wszystko w krótkim czasie i przy niewielkich kosztach.
Badania UT polegają na emisji w badany materiał fali ultradźwiękowej. Odbita część wiązki po powrocie do głowicy badawczej zostaje przetworzona i pojawia się na ekranie defektoskopu. Pozwalają na wykrycie wszelkich niejednorodności materiałowych badanych elementów, w tym pęknięć i wtrąceń. Ultradźwięki są z powodzeniem stosowane do kontroli materiałów o bardzo dużych grubościach.
Badania radiograficzne RT uważa się za metodę o największej wiarygodności. Radiografia przemysłowa jest powszechnie stosowana praktycznie we wszystkich procesach wytwarzania. Doskonale sprawdza się podczas kontroli rurociągów. Znajduje również powszechne zastosowanie do badania połączeń spawanych, lutowanych, odlewów oraz odkuwek. Sprawdzi egzamin podczas kontroli elementów o niewielkich i średnich grubościach, w przypadku metali i materiałów syntetycznych.
Obsługujemy klientów z dzielnic oraz okolic : Babie Doły, Chylońskie Pustki, Dąbrowa, Karwiny, Kolonia Chwaszczyno, Kolonia Rybacka
© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat