wykrywanie, występujących w różnego rodzaju odlewach, odkuwkach, czy złączach spawanych niezgodności materiałowych. Istnieje kilka różnych metod, używanych w celu kontroli defektów wyrobów występujących wewnątrz lub na jego powierzchni. Używa się ich w przypadku badań wyrobów o różnych kształtach oraz wykonanych z różnych materiałów.
To podstawowa i jedna z najbardziej ekonomicznych metod kontroli złączy spawanych oraz innych wyrobów. Cały proces badań wizualnych polega głównie na skontrolowaniu, za pomocą wzroku danej powierzchni. Charakteryzują się one bardzo krótkim czasem, potrzebnym do ich wykonania, a także niskimi kosztami. Jest to powód, dla którego wykonuje się je w pierwszej kolejności. Ta metoda sprawdzi się idealnie do kontroli jakości oraz przygotowań poszczególnych elementów w trakcie produkcji.
Ten rodzaj kontroli wyrobów, może zostać wykorzystany praktycznie przy wszystkich rodzajach materiałów. Wykorzystując badania penetracyjnego, bez problemu wykryjesz niezgodności powstałe podczas spawania, występujące na powierzchni materiału. Technika idealnie sprawdzi się do kontroli stali austenitycznej czy aluminium. Warto wybrać tę metodę, gdy masz do czynienia z bardzo wymagającymi elementami, o skomplikowanej geometrii.
Jeśli szukasz sposobu na sprawne oraz skuteczne sprawdzenie detali wykonanych materiałów niestopowych oraz niskostopowych, to zdecydowanie metoda magnetyczno proszkowa przypadnie Ci do gustu. Dzięki specjalnemu proszkowi, masz możliwość wykrycia wad znajdujących się na powierzchni oraz w niektórych przypadkach również niewielkiej głębokości materiałów ferromagnetycznych. Cały proces polega na wzbudzeniu pola magnetycznego w konkretnym wyrobie. W ten sposób wykrywane są magnetyczne strumienie rozproszenia, występujące w miejscu występowania odstępstwa od pożądanej normy.
Tej metody używa się głównie w celu wykrycia nieciągłości wewnętrznych. Podczas tego badania emituje się falę ultradźwiękową, która odbija się od dna materiału lub wykrytej niezgodności., po czym wraca, przekazując informacje do defektoskopu. Badania ultradźwiękowego używa się głównie do rozpoznawania wszelkiego rodzaju niezgodności materiałowych w postaci pęcherzy, wtrąceń braków przetopu, przyklejeń czy pęknięć. Jeśli zależy Ci na szybkim oraz skutecznym wykrywaniu niezgodności płaskich nawet na bardzo dużych głębokościach, z pewnością ta metoda Cię zainteresuje.
Używa się ich głównie do wykrywaniu nieciągłości materiałowych wewnątrz wyrobu. Metoda badań radiograficznych uchodzi za jedną z najbardziej wiarygodnych. Jej plusem jest możliwość wykorzystania w praktycznie wszystkich procesach wytwórczych, a w szczególności przy wytwarzaniu lub modernizacjach urządzeń ciśnieniowych. Umożliwi także sprawne badanie rurociągów, połączeń lutowanych, odlewów czy odkuwek zarówno przy metalach jak i materiałach syntetycznych. Najlepiej sprawdza się podczas kontroli niewielkich elementów o małej oraz średniej grubości.
© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat