Ten rodzaj badań to badania przebiegające w oparciu o oględziny wzrokowe. Są stosowane obligatoryjnie i często już na tym etapie z dużą dokładności można wykryć wiele niezgodności niedoskonałości. Głównym narzędziem wykorzystywanym w tej dziedzinie jest wytrenowany wzrok operatora.
Niemniej jednak podczas badań wizualnych VT można wykorzystać również szereg specjalistycznych narzędzi np. w postaci wideoskopu, które pozwalają na precyzyjną diagnostykę. Jest jednak szereg okoliczności, kiedy badania wizualne okazują się być niewystarczające. Wówczas wkraczamy do akcji z innymi metodami, dostosowanymi już indywidualnie do konkretnej badanej spoiny, biorąc pod uwagę między innymi takie cechy jak to, czy znajduje się ona w łatwo dostępnym miejscu, jej wielkość oraz sposób wykonania a także materiały jakie ona ze sobą łączy.
Badania penetracyjne należą do grupy badań powierzchniowych. Mimo tego, że środki w nich wykorzystywane wnikają w głąb, to pozwalają na wykrycie tyko takich uszkodzeń, które docierają do powierzchni. Pozwalają jednak wykryć znacznie więcej niż badania wizualne. Pozwalają na wykrycie wszystkich drobnych niezgodności powierzchniowych niewidocznych gołym okiem. Badania PT nie mogą być jednak stosowane na silnie porowatych powierzchniach. Metoda bardzo dobrze sprawdza się w przypadku materiałów paramagnetyczncyh, których nie możemy skontrolować za pomocą metody MT – takich jak aluminium czy stal nierdzewna. Badania PT stanowią doskonałe uzupełnienie metody VT a to dopiero początek dokładniejszej analizy.
Tutaj zastosowanie znajduje proszek ferromagnetyczny. Umożliwia on wykrycie potencjalnych niezgodności w spoinach za pomocą wzbudzonego pola magnetycznego. Ze względu na właściwości takiego pola oczywiste staje się, że badania MT przeprowadzane są w ograniczonym zakresie przypadków i nie mogą dotyczyć wszystkich używanych w przemyśle materiałów i substancji. Czy w konkretnym przypadku będą zastosowane? Zostaw to nam – nasi eksperci doskonale wiedzą kiedy posłużyć się tym i innymi konkretnymi typami badań nieniszczących aby uzyskać optymalny efekt.
Ultrabezpieczne, bardzo skuteczne. Jeżeli mamy do czynienia z połączeniami spawanymi elementów grubościennych to właśnie badania UT pozwalają na skuteczne sprawdzenie ich jakości oraz wykrycie wad znajdujących się wewnątrz badanego materiału. Wiązka fali ultradźwiękowej z łatwością przenika w głąb badanego materiału, a ponadto jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Metoda ultradźwiękowa dla grubszych elementów posiada niewątpliwą przewagę w postaci chociażby szybkości badania.
To jedna z bardzo z bardzo skutecznych i najczęściej stosowanych w przemyśle metod badań nieniszczących. W procesie produkcyjnych niewielkie komponenty łączą się w większe urządzenia, przez co wysoka jakość wykonania każdego z detali jest bardzo ważna dla końcowego produktu. Z tego powodu metoda RT jest stosowana na różnych etapach procesu wytwarzania. Badania radiograficzne cechuje bardzo wysoka wykrywalność.
Obsługujemy klientów z dzielnic oraz okolic : Fabryczną, Stare Miasto, Krzyki, Śródmieście, Psie Pole.
© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat