Badania odkuwek – na czym polegają?

Badania nieniszczące, w tym ultradźwiękowe, polegają na nieinwazyjnym testowaniu efektów pracy, czyli gotowych produktów lub ich elementów składowych jeszcze na etapie produkcji. Począwszy od oględzin, poprzez ewentualne badania penetracyjne, za pomocą preparatów chemicznych, bądź inne typy badań NDT (non-destructive testing). Jednym spośród nich są m.in. badania ultradźwiękowe. Nie należą one do grupy badań NDT przeprowadzanych najczęściej, jednak w przypadku niektórych elementów, jak chociażby odkuwki czy też niektóre typy spoin, są wręcz niezbędne. Badania ultradźwiękowe odkuwek są jednymi z licznych badań ultradźwiękowych przeprowadzanych systematycznie przez specjalistów z zespołu ultrarent.pl. Zaufaj ekspertom i spraw, że wszystkie Twoje wyroby, nie tylko odkuwki, trafią do użytku w nienagannej formie. Zwłaszcza w przypadku tak jednolitych i spójnych elementów, jak metalowe odkuwki, bądź inne elementy metalowe, których efekt końcowy posiada jednolitą strukturę, takiego rodzaju badania są nieodzowne.

Badania ultradźwiękowe – co to jest?

Badania ultradźwiękowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują fale ultradźwiękowe do uzyskania ostatecznej oceny stanu badanego przedmiotu. Za pomocą specjalnej głowicy wytwarzane są ultradźwięki, wnikające w strukturę badanej powierzchni. Kiedy fale te napotkają na swojej drodze nieciągłości, urządzenie dostaje sygnał zwrotny w postaci impulsu, który informuje m.in. o:

 • głębokości na jakiej powstały niespójności
 • strukturze uszkodzeń
 • itp.

Badania ultradźwiękowe odkuwek pozwalają zatem na dokładne wykrycie potencjalnych nieciągłości/niezgodności w ich monolitycznej formie. Wszystkie badania nieniszczące mogą być przeprowadzane już na etapie części składowych ostatecznego wyrobu, dlatego warto zaangażować specjalistów już na samym początku złożonego procesu produkcji. Badania ultradźwiękowe są jednymi spośród tych badań NDT, które wymagają specjalistycznego sprzętu do ich przeprowadzenia. Nawet jednak, kiedy badania ograniczają się np. jedynie do oględzin, powinien przeprowadzać je wykwalifikowany fachowiec, który potwierdzi wyniki stosowną dokumentacją z tego zakresu. 

Na czym polega badanie ultradźwiękowe odkuwek?

Badanie odkuwek za pomocą ultradźwięków jest zatem badaniem właśnie tego typu. Ultradźwięki wnikają w odkuwki i za pomocą odpowiedniego sprzętu oraz czujnego oka specjalisty przeprowadzającego takie badania – wychwytywane są nieprawidłowości w spójnej strukturze odkuwek. Odkuwki są na tyle istotnymi półfabrykatami, że trudno pominąć etap ich badań nieniszczących za pomocą ultradźwięków. Jest to po prostu nieekonomiczne, gdyż jeśli chodzi o badania ultradźwiękowe odkuwek cena takich badań jest zazwyczaj znacząco niższa, niż straty, na szeroką skalę, spowodowane wyprodukowaniem wadliwych towarów w całości. Można wówczas utracić nie tylko pieniądze, ale także:

 • prestiż, renomę na rynku
 • zaufanie kontrahentów i klientów
 • mnóstwo surowców użytych do produkcji
 • itd.

Najlepiej zatem nie ryzykować i za relatywnie niewielkie kwoty zatrudnić zespół specjalistów z firmy zewnętrznej specjalizującej się właśnie w szerokim spektrum badań nieniszczących różnego typu. 

Kiedy warto zdecydować się na badanie ultradźwiękowe?

Wiedząc już co to badania ultradźwiękowe odkuwek, prawdopodobnie rozważasz również badania ultradźwiękowe spoin i innych elementów wytwarzanych przez Twoje przedsiębiorstwo produktów. Kiedy jeszcze najlepiej zdecydować się właśnie na ten typ badań nieniszczących? Oczywiście każdy produkt ostateczny, jak i jego półfabrykaty, mają różną strukturę oraz zróżnicowany potencjał pod względem efektywnych badań NDT. Właśnie dlatego najlepiej jest skonsultować się z przedstawicielami firmy profesjonalnie zajmującej się NDT. O ile w przypadku metalowych odkuwek badania ultradźwiękowe są wyborem całkowicie naturalnym, to jeżeli chodzi o konkretne typy badanych spoin w różnych elementach budujących dany produkt – nie są one takie oczywiste. I chociaż część spośród takich badań będą obejmowały badania UT (ultradźwiękowe), to tylko specjalista określi dokładnie, czy mają one swoje skuteczne zastosowanie i po prostu sens przeprowadzenia w przypadku konkretnego typu spoiny. Ewentualnie – zaproponuje inny typ badań NT w danym przypadku.

W jakich branżach ważne są badania ultradźwiękowe?

Badania ultradźwiękowe odkuwek są zatem jedynie przykładem jednego z wielu rodzajów badań nieniszczących UT. Badanie z tej grupy stosowane są powszechnie w bardzo licznych branżach, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z elementami, albo końcowymi efektami pracy, o jednolitej, zwartej strukturze. Przykładem takich elementów są metalowe odkuwki, jednak można sobie wyobrazić naprawdę liczne elementy podobne do odkuwek pod względem ich struktury. A zatem badania nieniszczące UT wykorzystywane są powszechnie w branżach:

 • budowlanej
 • produkcji maszyn praktycznie wszelkiego typu
 • produkcji podzespołów, drobnych elementów konstrukcji
 • itd.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz badań ultradźwiękowych odkuwek, czy innych elementów – warto zapoznać się z naszą ofertą. Ponadto, jeżeli masz wątpliwości co do konieczności przeprowadzenia takich, a nie innych badań NDT w Twojej firmie – skontaktuj się z nami, chętnie je rozwiejemy.

Badania ultradźwiękowe IBUS-TD - kalibracja

© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat