Radiografia cyfrowa bezpośrednia DR

Radiografia cyfrowa DR - co to?

Korozja jest jednym z najpoważniejszych problemów z jakim zmagają się branże przemysłowe, które wykorzystują w procesach produkcyjnych rurociągi oraz zbiorniki.
Radiografia cyfrowa (DR) określana również jako radiografia bezpośrednia należy do zaawansowanych technik badań NDT. Metoda opiera się na wykorzystywaniu detektorów cyfrowych, za pomocą których obraz po przetworzeniu jest wyświetlany bezpośrednio na ekranie komputera bez konieczności obróbki fotochemicznej oraz pośredniego skanowania. Ponadto otrzymane obrazy można przetwarzać, ulepszać oraz powiększać w celu oceny oraz interpretacji otrzymanych wyników.

W porównaniu do tradycyjnej radiografii analogowej detektor pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych z lepszym stosunkiem sygnału do szumu co z kolei zapewnia wysoką czułość badań radiograficznych.
Jedną z głównych zalet radiografii cyfrowej jest możliwość tworzenie obrazów radiograficznych przy użyciu do 80 % mniej promieniowania niż w przypadku radiografii konwencjonalnej. Pozwala to na znaczne ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemów zdrowotnych u operatorów badań RT oraz innych pracowników narażonych na promieniowanie. Dzięki temu radiografia cyfrowa jest bezpieczniejsza niż radiografia analogowa. Zmniejsza się również czas potrzebny do wykonania badań oraz pomijając zakup samego detektora również koszt. Nie ma bowiem potrzeby zakupu drogich, zużywalnych materiałów wykorzystywanych w radiografii analogowej – błon oraz odczynników chemicznych.
radiografia cyfrowa dr

Radiografia bezpośrednia - zasada działania

Zasada działania radiografii cyfrowej jest taka sama jak w przypadku radiografii analogowej.
Radiografia cyfrowa (DR) tworzy cyfrowe zdjęcia radiograficzne bez użycia błon. Podczas badania wykorzystywane są te same źródła promieniowania (X lub gamma) ale obraz jest rejestrowany na detektorze cyfrowym wielokrotnego użytku a następnie przesyłany do komputera za pomocą przewodu lub WIFI. Otrzymany obraz cyfrowy można następnie edytować, przesyłać i udostępniać za pomocą elektronicznych kanałów komunikacji. Dużo łatwiejsze jest również przechowywanie otrzymanych obrazów.

Radiografia cyfrowa bezpośrednia - zastosowanie

Radiografia DR cyfrowa znajduje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu
 • W szczególności do oceny stanu technicznego rurociągów, zbiorników ciśnieniowych czy zaworów. Metoda znajduje zastosowanie w:

  • przemyśle petrochemicznym,

  • przemyśle gazowym,

  • przemyśle energetycznym

  • przemyśle lotniczym,

  • branży odlewniczej,

  • przemyśle spawalniczym,

  • podczas kontroli elementów i podzespołów elektronicznych.

  Technika umożliwia wykrywanie nieciągłości wielu materiałach takich jak: stal, aluminium, żeliwo oraz tworzywach sztucznych czy kompozytach.

  Radiografia cyfrowa umożliwia kontrolę rurociągów pąd kątem zużycia korozyjnego oraz pomiaru grubości ścianek rurociągu bez konieczności usuwania izolacji.

  Ponadto badania radiograficzne z wykorzystaniem detektora cyfrowego bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku badania odlewów. Podczas kontroli grubościennych elementów pozwalają na znaczne ograniczenie czasu naświetlania badanego obiektu.

radiografia bezpośrednia

Radiografia cyfrowa bezpośrednia DR

Chcesz poznać cennik wykonywanych przez nas badań DR?  Wypełnij formularz
radiografia cyfrowa bezpośrednia

Radiografia bezpośrednia cyfrowa - korzyści

Korzyści wynikające ze stosowania radiografii cyfrowej:
 • krótsze czasy ekspozycji,
 • otrzymywanie wyników w czasie rzeczywistym,
 • korzystanie z narzędzi do obróbki i analizy otrzymanych obrazów,
 • lepsza wykrywalność defektów,
 • brak konieczności wykonywania obróbki fotochemicznej błon,
 • mniejsze zagrożenie dla środowiska – brak odpadów w postaci błon oraz chemii do obróbki,
 • przechowywanie radiogramów w formie cyfrowej,
 • wyższa wydajność w przypadku badania elementów powtarzalnych

Radiografia bezpośrednia DR - zalety

Radiografia cyfrowa posiada bardzo dużo zalet.
Istnieją również ograniczenia uniemożliwiające zastosowanie jej w niektórych miejscach. Natomiast niewątpliwie jest to przyszłość.

Jako firma posiadająca wieloletnie doświadczenie w badaniach radiograficznych oferujemy usługi inspekcyjne z wykorzystaniem radiografii cyfrowej (DR).
radiografia przemysłowa

© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat