RTG spoin i złączy spawalniczych – zastosowanie

Badanie rentgenowskie (RTG) najczęściej kojarzy się z medycyną. I słusznie. Tymczasem badania RTG są również jednym z rodzajów szeroko pojętych tzw. badań nieniszczących, czyli badań, które pozwalają sprawdzić jakość produktu/półproduktu bez ingerencji w jego strukturę. Istnieje bowiem wiele artykułów, których po zakończeniu ich produkcji nie sposób rozebrać na tzw. części pierwsze bez szkody. A jednak – jakość to podstawa i trzeba ją sprawdzić. Tutaj w sukurs przychodzą nam badania NDT. Mogą dotyczyć samych elementów stricte montażowych, jak chociażby metalowych odkuwek itp., jak i łączeń spajających poszczególne elementy danego artykułu, czyli np. miejsc ich zespawania. Badania radiograficzne spoin cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są wyjątkowo precyzyjne i dają wysoki poziom pewności co do rzeczywistej jakości wykonania spoiny. Są wybierane pomimo tego, że badania radiograficzne uchodzą za szkodliwe dla ludzkiego organizmu, ponieważ ich dokładność okazuje się być warta zainwestowania nawet w specjalistyczne środki ochrony oraz ostrożności. Być może jest to także oferta właśnie dla Twojej firmy. 

Jaka jest szkodliwość RTG spoin?

To przeważnie najbardziej podstawowe pytanie przed jakim stoją przedsiębiorcy rozważający tego typu badania w swoich firmach. Jeżeli chodzi o badania RTG spoin szkodliwość ich może być wysoka, w związku z czym podejmowany jest szereg środków ostrożności jeszcze przed wykonaniem samych badań. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby badania RTG odbywały się pod nieobecność możliwie największej liczby pracowników. W związku z tym nie jest niczym rzadkim to, że badania takie odbywają się nocą w tych zakładach, które nie pracują przez okrągła dobę. Tam, gdzie obowiązuje system pracy zmianowej – badania można przeprowadzać niejako rotacyjnie, ewakuując personel z fizycznie objętych badaniami obszarów. Wówczas teren, na którym mają miejsce badania RTG spoin lub innych elementów, zostają odpowiednio oznakowane, jako strefa nadzorowana i niebezpieczna ze względu na promieniowanie. Jest zatem całkowicie jasne, w jakie rejony zakładów właśnie w tym czasie nie należy się udawać.

Do czego służą badania radiograficzne?

Badania radiograficzne to nic innego, jak badania RTG, czyli tzw. prześwietlenie. Badania RTG należą do grupy popularnych badań nieniszczących (NDT – „non-destructive testing”), które wykonywane są na różnych etapach produkcji, w celu wykrycia nieścisłości i innych wad w zwartych, nierozerwalnych/niedemontowalnych elementach, m.in. w spoinach. Badania takie można zatem przeprowadzać zarówno na poszczególnych etapach produkcji jak i  po jej zakończeniu. Najczęściej badania takie przeprowadzane są kilkukrotnie: najpierw badane są poszczególne części składowe jeszcze podczas procesu produkcji, a następnie – produkt końcowy po jego zakończeniu. Jeżeli chodzi o RTG spoin badanie cena takiego badania jest uzależniona naturalnie od zakresu badań, długości ich trwania itp. Okazuje się jednak, że właśnie takie badania są najskuteczniejsze i ich koszt wkalkulowany w proces produkcji pozwala wytwarzać elementy wysokiej jakości przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Badania NDT są przede wszystkim badaniami pozwalającymi na wyeliminowanie wad produktów jeszcze na etapie ich powstawania, dlatego pozwalają oszczędzić materiały i surowce, a także – niwelują straty spowodowane negatywnym wizerunkiem firmy na skutek wprowadzenia do obrotu wadliwych partii. Stanowią w związku z tym podstawę każdej produkcji gdzie stosowane są różnego typu spoiny. 

RTG spoin – dla jakich branż?

Wśród tych branż króluje chyba nadal branża budowlana, jednak badania RTG spoin przeprowadzane są regularnie również w branży motoryzacyjnej, jak i innych zajmujących się produkcją elementów składowych do maszyn oraz samych maszyn. Nie tylko metalowe elementy poddaje się takim badaniom. Podczas badań RTG bada się m.in.:

  • to czy struktura spoiny jest jednolita, czy posiada pory
  • czy spoina jest czysta, czy może zanieczyszczona

Dokładne prześwietlenie pozwala wykryć nawet najdrobniejsze ubytki i niedoskonałości, co przekłada się na pełną wiedzę na temat jakości samej spoiny. Dzięki badaniu radiograficznemu spoin Twoje produkty zawsze będą charakteryzowały się najwyższą jakością i pozostaną konkurencyjne na rynku, a nawet – mogą stać się symbolem wyrobów najwyższej jakości. Badania te są zatem szczególnie ważne w przypadku towarów kupowanych z niewielką częstotliwością, do których jakości klienci przywiązują dużą wagę, a kupowane są często dzięki opiniom i polecaniu przez znajomych. Dotyczy to zatem zarówno branży motoryzacyjnej jak i budowlanej, ale nie tylko.

Kiedy warto wykonać RTG spoin?

RTG spoin najlepiej wykonywać bezpośrednio po wykonaniu samych spoin w częściach składowych produktu docelowego, aby uniknąć konieczności jego późniejszego demontażu. Zawsze zatem wówczas, kiedy powstają kolejne spoiny wystarczy wykonać RTG i w momencie niewykrycia nieprawidłowości – można przystępować do dalszej pracy. Jeżeli jednak spoina jest wadliwa, to bez większych strat można wykonać ją ponownie. Niezależnie od tego najlepiej skonsultować się ze specjalistami od badań NDT, którzy wskażą optymalne momenty do przeprowadzania RTG w Twoim zakładzie. 

Badania radiograficzne RT - działanie

© 2022 Ultrarent - Laboratorium badań nieniszczących. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat